poniedziałek, 1 lipca 2013

Opasłe tomy pism w świecie nie znającym druku...

Ten blog jest poświęcony mądrości starożytnych. Zazwyczaj dany wpis jest dedykowany jakiemuś aforyzmowi łacińskiemu, jednak dzisiaj chciałbym zastanowić się, spojrzeć z podziwem na niezwykłą kreatywność starożytnych.

Czytam często dzieła filozoficzne z epoki antyku. Czytywałem również dzieła twórców łacińskich (oczywiście w przekładach na języki współczesne, które znam). Ale nie chodzi tu o pochodzenie. Oprócz tego, że wiele się uczę z dzieł tych ludzi, to zawsze zdumiewa mnie to, że pisali oni niezwykle obszerne dzieła w czasach, kiedy wszystko trzeba było pisać ręcznie, a papier i inkaust był drogi.

Ale nie tylko to. Spróbujmy w wyobraźni cofnąć się do ich czasów. Ci ludzie niezmordowanie pisali ogromne, imponujące dzieła, nie będąc w stanie szybko wyszukać interesującego ich fragmentu innego dzieła, które chcieli zacytować. Nie mogli sobie pozwolić na kreślenie w nieskończoność, dopisywanie fragmentów tekstu i wstawianie ich pomiędzy istniejące zdania. Ręka szybko się męczyła. Trzeba było oszczędzać tusz. Kiedy nadszedł wieczór, nie dysponowali odpowiednim oświetleniem. Pomyślmy, jakże trudno im było tworzyć dzieła literatury. A jednak tworzyli, pomimo tak ogromnych trudności, jakie napotykali na każdym kroku.

A tworzyli nie byle co. Wiele z tych dzieł podziwiamy do dzisiaj i podziwiać będziemy na wieki. Zachwycam się zwłaszcza dziełami filozoficznymi, gdzie pełno jest cytatów i odniesień do innych autorów. Dziś możemy znaleźć sobie odpowiedni cytat, pamiętając zaledwie mały jego fragment, skopiować i wkleić do naszego tekstu. Kiedyś to było niemożliwe.

Dzisiaj pisanie w sensie technicznym jest o wiele, wiele łatwiejsze. I to powoduje, że czuję się źle. To powoduje, że czuję, iż piszę zdecydowanie za mało. Jestem leniem, który ma stworzone tak ogromne możliwości rozwoju literatury, a robi z tego minimalny użytek.

Muzy, natchnijcie mnie chęcią, gorliwością, zdolnością, abym pisał mądrze i dużo...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz